Akumulacja ciepła na terenie Myślenic

Na rynku obserwowane jest wzmożone zainteresowanie mediami w różnych postaciach. W związku z tym do systemów wytwórczych przyłączane są kolejne jednostki, których zadaniem jest generowanie określonej postaci energii. Wiele z nich funkcjonuje jednak w oparciu o odnawialne źródła co sprawia, że ich praca zależy w dużej mierze od pogody. W takim przypadku należy zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania nadwyżki mocy.

Rodzaje magazynów do przechowywania ciepła czy prądu

magazyny energii myśleniceJest ona produkowana w trakcie sprzyjających warunków. Na szczęście na rynku dostępne są już rozwiązania, które to umożliwiają. Przykładem mogą być chociażby magazyny energii myślenice są miastem na terenie którego wdrożonych zostało wiele takich rozwiązań. Dotyczy to zarówno ciepła jak i również prądu. W pierwszym przypadku najczęściej wykorzystywane są technologie bazujące na cieple właściwym czy przemianach fazowych oraz chemicznych. W zależności od wybranej technologii ciepło może być przechowywane przez dni, tygodnie, a nawet miesiące. Sprawność takiej akumulacji wynosi przeważnie od 50 do 90 procent. Jeśli chodzi o magazynowanie energii elektrycznej to wykorzystywane są do tego specjalne akumulatory. Są one ładowane w momencie, gdy następuje nadwyżka produkcji na przykład z fotowoltaiki. W momencie, gdy produkcja jest mniejsza niż zapotrzebowanie niedobór energii jest pobierany właśnie z akumulatorów. Technologie akumulacyjne często stosowane są również w instalacjach, które nie są na stałe podłączone do sieci przesyłowej.

Mogą to być tereny trudnodostępne. Jak widać na rynku dostępne są już profesjonalne rozwiązania, które pozwalają zwiększyć elastyczność zastosowanego źródła rozproszonego. W ten sposób możliwe jest praktycznie całkowite uniezależnienie od podwyżek cen jednostkowych poszczególnych mediów. Technologie te są także powszechnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie ze względu z jakichś powodów nie ma możliwości przyłączenia obiektu do sieci.