pirometr

Badanie temperatury za pomocą kamer termowizyjnych i pirometrów

Do mierzenia temperatury ciała człowieka najczęściej używa się termometrów. W ten sposób uzyskujemy jednak tylko jeden wynik odnoszący się do konkretnego punktu na ciele. Aby zbadać temperaturę obiektu, i zobaczyć jak ona się rozkłada należy użyć kamery termowizyjnej.

Pirometr – sposób na bezdotykowy pomiar temperatury

pirometrNa ekranie ukaże się rozkład temperatury w formie graficznej. Kamera termowizyjna pokazuje kolorowy obraz. Ciepłe kolory oznaczają miejsca o wyższej temperaturze, z kolej zimne o niższej. Kamery termowizyjne raczej nie są używane przez prywatnych właścicieli, są zakupowane raczej przez firmy. Dzieje się tak ze względu na ich wysoką cenę i praktycznie małe pole do zastosowania w domu. Jednakże zdarzają się osoby bogatsze, które decydują się na kupno takich kamer. Kamery termowizyjne pozwalają na bezdotykowe mierzenie temperatury. Mierzą one tak naprawdę promieniowanie cieplne, gdyż każdy obiekt wytwarza takie promieniowanie. Do bezdotykowego mierzenia temperatury służy także pirometr. Działa on analizując promieniowanie cieplne. Jego budowa jest bardzo prosta, a sam pirometr dla specjalisty bywa często tylko elementem czujnika. Kamery termowizyjne mają zastosowanie na przykład w medycynie. Ważna jest również ich obecność w przemyśle, gdyż termowizja pozwala na diagnostykę instalacji ciepłowniczych i chłodniczych.

 

Pozwala dbać o bezpieczeństwo wielu procesów wytwarzania różnych materiałów. Dodatkowo można zakupić taką kamerę do smartfona, nie jest ona wprawdzie profesjonalna ale może przysporzyć wiele frajdy. Warto zapoznać się z ofertami firm proponujących zakup takich kamer.