Bursztyn do ozdób z brązu

Odtwórstwo historyczne dla wielu kolegów wiązało się z nabywaniem nowych umiejętności i rozpoczęciem pracy w jakimś rzemiośle. Dla mnie, było to jubilerstwo. Początkowo moje wyroby były dość proste, aczkolwiek w miarę nabywania umiejętności i odkrywania znalezisk, poszerzałem gamę wyrobów, w końcu zaczynając stosować w nich różnorakie kamienie.

Surowy bursztyn do wyrobów jubilerskich

bursztyn surowyJednym z najczęściej stosowanych przeze mnie materiałów był bursztyn. Komponował on się świetnie z brązem, z którego robiłem znaczną część wyrobów, i idealnie pasował do odtwarzanej przeze mnie epoki. Był to o tyle dobry materiał, iż bursztyn surowy można było kupić za stosunkowo niewielką cenę, gdyż bałtycki bursztyn w porównaniu do innych, o wiele droższych kamieni, był bardzo tani a jego obróbka była znacznie łatwiejsza, dając czasem naprawdę spektakularne efekty. Mogłem więc śmiało zrobić nawet duży zapas i nie przejmować się wcale ewentualnymi odrzutami, które i tak mogły zostać ponownie wykorzystane. Szlifowany i wyczyszczony bursztyn świetnie nadawał się do pierścionków czy kolczyków, choć nawet surowe kawałki były bardzo popularne, często będąc częścią naszyjników. Wielu kolegów zamawiało nawet kompletne naszyjniki z samymi tylko bursztynami. Nie były one trudne do zrobienia, gdyż bursztyny dało się z łatwością przedziurawić i nawlec na rzemień czy sznurek. Mniejsze kawałki były często używane przez koleżanki z drużyn jako koraliki, choć równie często zamawiane były gotowe koraliki z obrobionego bursztynu, które jednak wymagały więcej pracy.

Z czasem zacząłem również pracować nad wyrobami mniej związanymi z odtwórstwem. Najbardziej popularnymi były oczywiście owady zatopione w bursztynie. Taki materiał często był sprzedawany jako niepełnowartościowy, więc był jeszcze tańszy.