Chirurgiczne usuwanie zębów

Usuwanie zębów budzi wiele strachu. Czasami jednak jest konieczne. Jeszcze większe obawy wzbudza chirurgiczna ekstrakcja zęba. Są jednak szczególne sytuacje, kiedy jest ona wskazana i nie można jej uniknąć. Taki zabieg dokonywany jest w gabinecie stomatologicznym przez chirurga szczękowego. Zwykły dentysta nie przeprowadza tego rodzaju operacji.

Czy należy bać się chirurga szczękowego?

Chirurg stomatolog z WrocławiaIstnieją takie przypadki, gdy zwykłe wyrwanie zęba nie jest możliwe. Zdarza się to, gdy ząb pozbawiony jest korony, a w dziąśle pozostały same korzenie – a zatem, mówiąc prosto, nie ma za co go chwycić. Występuje również, gdy korzenie zębowe są mocno zakrzywione. Kolejnym charakterystycznym przypadkiem są tak zwane zęby zatrzymane. Występują wówczas, gdy w szczęce nie ma dla nich miejsca i nie mogą wyrosnąć, pozostając w dziąśle. Taki stan rzeczy nie może się utrzymywać, ponieważ istnieje ryzyko chorób, krzywienia się uzębienia i dokuczliwego bólu. Zwykle dotyczy to zębów mądrości. W takich właśnie sytuacjach należy usunąć ząb chirurgicznie. Zabieg wykonywany jest przez chirurga szczękowego w znieczuleniu miejscowym, jednak – jak podkreśla chirurg stomatolog z Wrocławia – w szczególnie trudnych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. Przebieg jest następujący: najpierw wykonuje się nacięcie dziąsła, następnie przeprowadza się oddzielenie zęba od otaczających tkanek i wyciąga go z zębodołu przy użyciu różnego rodzaju narzędzi.

Na koniec lekarz oczyszcza i zszywa ranę. Zwykłym następstwem jest silna opuchlizna otrzymująca się przez kilka dni. W celu zminimalizowania jej skutków stosuje się natychmiast po zabiegu okłady z lodu. Pacjent powinien przez kilka dni pozostać w domu i stosować się do zaleceń lekarza, by rana mogła się spokojnie zagoić.