Hydrauliczne, czerwone grzybki

Przeciętny człowiek może mieć całkiem spore pojęcie na temat zaworów grzybkowych, chociaż niekoniecznie musi wiedzieć, jak się nazywają, aczkolwiek na pewno wie, jak wyglądają. Jest to spowodowane tym, że tego rodzaju zawory często występują w kulturze jako swojego rodzaju symbol hydrauliki. Przekłada się to również na symbole BHP.

Garść informacji o zaworach grzybkowych

zawory grzybkoweOmawiane tu zawory faktycznie przypominają czerwone grzyby, dzięki czemu są łatwe do zauważenia oraz do użytkowania. Zwykle znajdują się w całkowicie dostępnych miejscach, dzięki czemu nie ma dodatkowych problemów z szukaniem do nich dobrego dojścia. Przechodząc do nieco bardziej specjalistycznych opisów, warto zacząć od tego, że zawory grzybkowe są elementem zaworu regulującego przepływ cieczy. Składają się z kilku komponentów: korpusu z gniazdem przylgowym, ruchomego trzpienia, dławicy (uszczelnia ona korpus) oraz zamknięcia przypominającego grzyb z uszczelką. Tego rodzaju zawory nie powinny być nikomu obce z jeszcze jednego powodu: są niezwykle powszechne. Występują w większości domów i kontrolują dopływ wody. Niektóre grzejniki i kaloryfery również są wyposażone w zawory grzybkowe. Wykonuje się je najczęściej z trzech materiałów, czyli ze stali węglowej, stali kwasoodpornej lub z żeliwa. Zawory te mają swoje zastosowanie także w przemyśle ciężkim (np. energetyka, petrochemia), są niezwykle popularne przez wzgląd na swoją dostępność i funkcjonalność. W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie, by miały zostać wyparte przez innego rodzaju zawory, gdyż te spełniają najwyższe standardy.

Od teraz widząc charakterystyczny, czerwony zawór, będzie wiadomo, że jest to typ grzybkowy, co może przydać się w sytuacjach napraw hydraulicznych, kiedy to jednym z pierwszych problemów jest przyspieszona konieczność poznania nazw większości elementów, które nigdy nie musiały być nazywane, żeby sprawnie działać.