Jak się wykonuje sztuczną szczękę?

Niestety nie każdemu z nas jest dane zachować swoje prawdziwe zęby aż do śmierci. W przypadku potrzeby poprawy stanu uzębienia istnieją dwie opcje. Możemy kolejno wstawiać sobie pojedyncze, sztuczne zęby, jednak jest to dość kosztowne. Tańszą opcją, którą zazwyczaj wybierają starsi ludzie, jest zrobienie sztucznej szczęki, tak zwanej protezy.

Charakterystyka sztucznych dziąseł

charakteryzacja dziąsła sztucznegoPrawie każdy w swoim życiu widział, jak wygląda proteza uzębienia, jednak nie każdy wie, jak się wykonuje taką sztuczną szczękę. Cały proces produkcji protezy, która jest indywidualnie dopasowana do konkretnego odbiorcy, zaczyna się od charakteryzacji tego, jakiego rodzaju proteza jest potrzebna. Charakteryzacja dziąsła sztucznego zaczyna się od wykonania przez osobę, dla której ma być to proteza, odcisku swojego dziąsła w specjalnej masie, która swoim wyglądem na pierwszy rzut oka przypomina taką zwykłą plastelinę. Ta masa na początku jest na tyle miękka, że można w niej bez większych problemów odcisnąć całe dziąsło, a następnie twardnieje tak, aby nie dało się już zmienić kształtu wykonanego odcisku. Wszystko po to, aby wykonane sztuczne dziąsło było idealnie dopasowane. Po zrobieniu formy w wyżej opisany sposób zostaje wykonywany odlew z materiału o kolorze prawdziwych dziąseł, ma to duży wpływ na estetykę, a następnie wstawiane są w ten odlew kolejno wszystkie zęby o śnieżnobiałej barwie. Sztuczne szczęki wykonywane w dzisiejszych czasach są tak dobre, że odróżnienie tego, czy ktoś ma prawdziwe zęby, czy sztuczne jest prawie niemożliwe.

Koszt wykonania takiej protezy jest nawet kilkukrotnie niższy od wstawiania sztucznych zębów w prawdziwe dziąsło. O taką szczękę należy dbać równie bardzo, jak o prawdziwe zęby. Myć ją możemy w taki sam sposób jak zęby prawdziwe lub myć pod bieżącą wodą po jej wyjęciu z jamy ustnej.