Jak wybrać wąż przemysłowy?

 

Wiele branż zamiast stosowania skomplikowanego systemu rur z powodzeniem zastępuje je systemem specjalnych węży, które nie tylko są łatwiejsze w montażu, ale także zdecydowanie lepiej znoszą występowanie drgań. Wykorzystuje się je między innymi w przemyśle hydraulicznym, górnictwie, rolnictwie, transporcie, wiertnictwie ropy naftowej i gazu ziemnego, a także w budownictwie.

Rodzaje węży przemysłowych

węże przemysłoweZe względu na szeroki zakres zastosowania na rynku znajdziemy wiele rodzajów węży przemysłowych. Ich zadaniem jest zwykle przesył różnego rodzaju mediów, takich jak woda, ropa, powietrze, oleje czy specjalistyczne chemikalia do poszczególnych maszyn czy zbiorników. Jako że jest to najbardziej podatna na uszkodzenia część konstrukcji sprzętów, gdzie podczas pracy może dojść do zatarcia, złamania czy przecięcia, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego tworzywa w zależności od jego przeznaczenia i zastosowania. Najczęściej spotykane są węże przemysłowe wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego, na przykład PCV. Zaletą takiego rozwiązania jest wysoka elastyczność oraz chemiczna naturalność. Do różnego rodzaju paliw i substancji chemicznych wykorzystywane są również węże kompozytowe. Równie często stosowane są węże metalowe, które charakteryzuje wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia w wyniku uderzenia, jednak w przypadku kontaktu z niektórymi substancjami chemicznymi tego rodzaju węże mogą wchodzić w niepożądane reakcje. Ten rodzaj jest też narażony na korodowanie, dlatego wymaga regularnej konserwacji.

Aby dostarczyć wszelkie media, niezbędne do pracy wielu maszyn przemysłowych, wykorzystuje się specjalny system węży, które w zależności od materiału z którego zostały wykonane doskonale sprawdzają się w wielu dziedzinach przemysłu, z powodzeniem zastępując skomplikowany układ rur.