Jak wytłumienie akustyczne wpływa na dźwięk?

Zespół muzyczny w celu uzyskania komfortu pracy w swym studio potrzebuje określonych warunków. Spokojnie. Nie mam tu na myśli trzydziestu tirów ze sprzętem najwyższej klasy. Podstawowa sprawa to ograniczyć pogłos do optymalnej wartości w pomieszczeniu, w którym chcemy odbywać próby. Spektrum środków, które mogą temu posłużyć jest naprawdę szerokie.

Wytłumić akustycznie salę prób, czy nie?

Jeżeli spróbowałbyś poważyć fakt konieczności posiadaniawytłumienie akustyczne względnie dobrego akustycznie pomieszczenia do grania, spróbuj wstawić perkusję na klatkę schodową i coś zagrać. Co usłyszysz? Jeden wielki łomot spowodowany odbiciem i powrotem dźwięku od równomiernych powierzchni! Doszliśmy zatem do punktu, w którym stwierdzamy, że granie w betonowych pomieszczeniach bez wytłumienia to nie jest dobry pomysł. Jak zatem zaadaptować pomieszczenie do grania? Drogi muzyku! Dobre wytłumienie akustyczne to podstawa! Młode zespoły, niedysponujące dużym budżetem powinny pomyśleć o wytłaczankach do jajek. Po prostu! Jest to tanie, sprawdzone rozwiązanie. Wytłaczanki mają nieregularny kształt i w pewnym stopniu pochłaniają dźwięk. Na start jak najbardziej się nada! W przypadku chęci osiągnięcia bardziej profesjonalnych efektów należy pomyśleć o markowych piankach dźwiękowych, panelach itp. Jeżeli byłeś w studio nagrań z prawdziwego zdarzenia, mogłeś poczuć jak specyficznie krótki czas pogłosu się tam znajduje. Takie warunki pozwalają na uzyskanie czytelności odsłuchu kilku instrumentów na raz, brak „buczenia” częstotliwości basowych.

Komfort pracy w takich warunkach jest nieporównywalny z pomieszczeniem nieprzystosowanych i może wpłynąć na stopień zainspirowania muzyków do stworzenia wartościowej muzyki. Wraz z dojrzewaniem muzyków na szczęście kształtuje się również świadomość polegająca na dbaniu o posiadanie nie tylko zawodowej gitar, ale również profesjonalnie wytłumionej sali prób.