Kasy fislane – zmiana przepisów

W 2018 roku zmienią się przepisy i dopuszczone do użytku zostaną kasy rejestrujące online. Do tej pory rząd obawiał się wprowadzenia tak innowacyjnych zmian ze względu na to, że awaria internetu mogłaby przyczynić się do omijania przepisów, nie nabijania sprzedaży na kasę rejestrującą a co za tym idzie uchylania się od podatków. Politycy zadawali sobie pytanie czy przedsiębiorcy nie będą prowokować awarii internetowych w celu płacenia niższych podatków.

Zmiana przepisów – kasa rejestrująca online

kasy fiskalne onlineWraz z początkiem stycznia 2018 roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość użytkowania w sklepach kas fiskalnych online. O takie prawo osoby prowadzące działalnością walczą już od 5 lat, gdyż ten sposób rejestrowania sprzedaży jest nie tylko wygodniejszy i szybszy ale także tańszy. Przedsiębiorcy oszczędzając na utrzymaniu stacjonarnej kasy fiskalnej, ich corocznym serwisowaniu i czyszczeniu będą mogli te pieniądze zainwestować w swój biznes lub inwestycje. Nie wszyscy doceniają wygodę związaną z tymi urządzeniami, kasy fiskalne online są popularne w wielkich korporacjach, dużych miastach i wśród młodych przedsiębiorców. Osoby prowadzące firmy od wielu lat prawdopodobnie pozostaną przy tradycyjnych urządzeniach, pomimo niedogodności i wyższych kosztów stacjonarne kasy fiskalne zapewniają im poczucie bezpieczeństwa.

Rząd stworzył specjalny protokół dotyczący ewentualnych awarii internetu. W takiej sytuacji przede wszystkim konieczne jest uruchomienie tradycyjnej kasy fiskalnej, która powinna być dostępna w każdym punkcie sprzedaży w razie braku dostępu do internetu. Niezwłocznie trzeba będzie zadzwonić pod specjalnie uruchomioną linię krajowej administracji skarbowej i zgłosić rejestrowanie sprzedaży na urządzeniu stacjonarnym i zadeklarować przewidywaną datę naprawy usterki.