Korzyści wynikające z montażu wentylacji z odzyskiem ciepła

Bez energooszczędnej wentylacji z odzyskiem ciepła tak naprawdę nie ma domu energooszczędnego. Jednak zakup dobrej centrali nie gwarantuje nam sprawnego działanie całego systemu. Na to ma wpływ również kilka innych czynników takich jak odpowiednie zaplanowanie kanałów, szczelność budynku, aż po sposób sterowania oraz eksploatację.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

wentylacja z odzyskiem ciepłaKażdy z nas wie, że wentylacja w budynkach jest konieczna, co do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak niewłaściwa spowoduje, że do naszych pomieszczeń nie dotrze odpowiednia ilość tlenu potrzebnego do oddychania każdemu z domowników a także będą się utrzymywały nieprzyjemne zapachy, zaduch, brak komfortu czy nawet problemy zdrowotne wywołane emisją szkodliwych substancji, które znajdują się na przykład w wykładzinach lub meblach. Grozi nam również zagrzybienie, do którego dochodzi w wyniku zawilgocenia pomieszczeń, dlatego sposób wentylacji szczególnie w domach jednorodzinnych jest niezwykle istotny, ponieważ w dość dużym stopniu wpływa na straty energii. Spośród kilku rodzajów wentylacji najlepsza okazuje się wentylacja z odzyskiem ciepła, gdzie wymiana powietrza wymuszana jest przez różnicę ciśnienia wywołaną pracą wentylatorów. Cała instalacja składa się z rekuperatora zwanego też sercem instalacji lub centralą, kanałów wentylacyjnych, inwertera, czerpni, wyrzutni a także z anemostatów nawiewnych i wywiewnych. Dzięki wentylacji mechanicznej zyskujemy całodobową wymianę powietrza a także niższe koszty za ogrzewanie budynku, ponieważ w rekuperatorze ciepło z wywiewanego powietrza (brudnego i zanieczyszczonego) przekazywane jest powietrzu nawiewanemu nie mieszając się z nim.

Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła możemy sporo zaoszczędzić, jednak należy pamiętać o tym, aby wynająć sprawdzonych fachowców, ponieważ źle zamontowana instalacja nie przyniesie nam oszczędności a my wydamy jedynie pieniądze na zakup elementów instalacji oraz na jej montaż.

Posted in Dom