Metody adaptacyjne dla przedszkolaków

Dzieci z zaburzeniami rozwoju muszą być poddane różnym metodom aktywizowania psychomotorycznego  i rehabilitacji psychomotorycznej. Technik pomagających dzieciom prawidłowo się rozwijać jest dużo. Najbardziej popularna jest metoda MDS, która znajduje ona zastosowanie w przypadkach zaburzeń emocjonalnych stwierdzonych u dzieci.

Cel metody dobrego startu

metoda mdsWszystkie znane metody wspierające rozwój dzieci są ważne i pozytywne. Metoda mds pomaga rozwijać funkcje językowe, wzrokowe, słuchowe, dotykowe oraz motoryczne. Podczas tej metody dzieci uczą się czytać i pisać. W przypadku dzieci opóźnionych w rozwoju, wymagających większej pracy, udział w ćwiczeniach MDS służy przede wszystkim rehabilitacji. Dotyczy to rehabilitacji zaburzeń rozwoju psychomotorycznego.  Metoda MDS pozytywnie oddziałuje także na sferę pozaintelektualną czyli na procesy emocjonalne i reagowania na trudne zachowania społeczne. Dzieci autystyczne powinny uczęszczać na zajęcia MDS ponieważ są to zajęcia również poprawiające mowę. Poprzez zabawę, śpiewanie piosenek i współpracę z innymi dziećmi, każdy uczestnik zajęć uczy się wielu przydatnych w życiu dobrych zachowań. Zajęcia prowadzone są w małych grupach po kilka osób. Metoda ta jest polecana szczególnie dzieciom, które zaczynają swoją przygodę ze szkołą.

Prawidłowy rozwój dziecka jest dla rodzica najważniejszy. Jeśli dziecko posiada zaburzenia w rozwoju należy skierować je na odpowiednie zajęcia terapeutyczne. Jedną z metod terapeutycznych jest metoda MDS. Jest to metoda, która bardzo pozytywnie oddziałuje na wzrok, słuch oraz sprawność ruchową dziecka. Podczas zajęć dziecko kształtuje swoją świadomość intelektualną i świadomość fonologiczną. Rozwój dziecka można stymulować właśnie podczas takich zajęć z terapeutą.