Mieszkania pod inwestycje w górach

Każdy kto ma odrobinę gotówki stara się ją w jakiś sposób pomnożyć. A jeśli nie pomnożyć to zabezpieczyć w ten sposób alby nie straciła na wartości. Banki oferują lokaty, mennice zakup złota choć w dobie olbrzymiej inflacji wszystko wydaje się być niepewne. Wiele osób inwestuje zatem w mieszkania pod inwestycje.

Czy mieszkanie pod inwestycje w górach się opłaca

mieszkanie pod inwestycje góryJeśli operujemy znaczną gotówką na pewno jest to dobry pomysł. Kwoty za mieszkanie w górach kosztują od 10 do 12 tys za m2. W samym centrum turystycznej miejscowości jak Zakopane jeszcze więcej. Musimy więc liczyć się z minimalnym kosztem około 300 tys złotych za kawalerkę około 25-30 m2. Jeśli posiadamy gotówkę znajdziemy jakieś lokum w tej cenie. Jeśli zamierzamy kupić takie mieszkanie na kredyt, to w obecnej chwili przy stopach procentowych wynoszących 2,25 i inflacji 8% taki zakup staje się już niemożliwy. Kwoty te często dotyczą też standardów deweloperskich a to oznacza, że musimy jeszcze mieszkanie wykończyć i zagospodarować. Jeśli chcemy mieszkanie pod inwestycje góry wynajmować gościom to musimy też pomyśleć o obsłudze takiego mieszkania przez firmę sprzątającą i pralnie. Sam zakup mieszkania to jedno a jego dodatkowe koszty utrzymania jak czynsz to drugie. Pamiętajmy też, że w górach przeważa stare budownictwo a więc mieszkania z rynku wtórnego często zlokalizowane są w kamienicach licżących po sto lat. Nowe budownictwo z kolei rozwija się już na obrzeżach atrakcyjnych terenów i oddalone jest od miast a to oznacza dojazd właściwie wszędzie.

Jeśli posiadamy gotówkę każdy pomysł na jej zainwestowanie w nieruchomości jest dobry. Trzeba też pamiętać, że prawo także się zmienia. Być może przyjdzie nam się borykać z podatkiem katastralnym a wtedy atrakcyjność inwestowania w nieruchomości zdecydowanie spadnie.