Minimalna płaca dla kierowcy

W ostatnim czasie obserwujemy gwałtowny rozwój transportu kołowego. Na naszych drogach pojawia się coraz więcej samochodów ciężarowych przewożących duże gabaryty zarówno przewoźników Polskich jak i obcokrajowców. Poruszają się oni nie tylko po autostradach i drogach szybkiego ruchu ale również po mniej uczęszczanych. Wszystko zależy od wielkości transportu i miejsca docelowego.

Jak rozliczyć czas pracy kierowcy?

milogAby pracować jako kierowca zawodowy należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, przejść wymagane badania i testy oraz spełniać wszystkie określone normy. Wbrew pozorom nie jest to praca łatwa. Najczęściej z daleka od domu, większość czasu spędza się w szoferce, która pełni rolę nie tylko miejsca pracy ale również odpoczynku czy sypialni. Od chwili wyjazdu w trasę kierowca bez przerwy pracuje, bo nawet w chwilach kiedy przysługuje mu przerwa dba i odpowiada zarówno za samochód jak i przewożony transport. Będąc z daleka od bazy jest skazany wyłącznie na siebie. Dlatego tego typu praca powinna być odpowiednio wynagradzana. Taką dużą formą wsparcia dla kierowców okazała się niemiecka ustawa o płacy minimalnej tak zwany milog, wprawdzie nie obowiązuje ona na terenie wszystkich państw Europejskich ale i tak znacznie podnosi zarobki kierowców. Obowiązuje od pierwszego stycznia dwa tysiące piętnastego roku i mówi, że kierowca przebywający na terenie Niemiec ma prawo do minimalnego wynagrodzenia i wynosi ono około dziewięciu euro na godzinę. Dotyczy wszystkich rodzajów przewozów.

Ustawa ta stanowi formę wsparcia i docenienia ciężkiej pracy jaką wykonują kierowcy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego w jakich warunkach oni żyją i funkcjonują od momentu wyjechania w trasę do zakończenia kursu. Poza tym sama rozłąka z rodziną jest z pewnością przykra i każdy znosi ją na swój sposób. Doceniajmy więc i szanujmy ciężką i odpowiedzialną pracę kierowcy.