Montaż zabezpieczeń ppoż

Ogień jest jednym z najgroźniejszych żywiołów, ponieważ jest w stanie strawić wszystko w swoim otoczeniu w bardzo krótkim czasie. Nic mu się nie oprze, dlatego też tak ważne jest przeciwdziałanie pożarom i minimalizowanie ich skutków.

Jakie może być zabezpieczenie przeciwpożarowe?

zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychPrawo budowlane nakazuje montowanie odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych w każdych budynkach, ponieważ stanowią one o bezpieczeństwie. Niczym niezabezpieczony budynek znacznie szybciej spłonie w razie pożaru niż taki, który posiada skuteczne zabezpieczenia. Część z nich można montować już na etapie budowy budynku, a inne są zakładane w momencie wykańczania obiektu. Zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych są uważane za jedne z najważniejszych. Jak wiadomo, stal jest najmniej odpornym materiałem na działanie ognia, dlatego też trzeba ją skutecznie chronić. Zabezpieczenia dzielimy na czynne i bierne, które znacznie się od siebie różnią. Bierne mają na celu uniemożliwienie pojawienia się ognia lub maksymalne utrudnienie w jego rozprzestrzenianiu, natomiast czynne bezpośrednio oddziałują na ogień. Do biernych zaliczamy przede wszystkim specjalne farby ognioochronne, które pęcznieją pod wpływem wysokiej temperatury i wytwarzają warstwę chroniącą stal przed bezpośrednim dostępem ognia. Mogą to być także płyty z niepalnych materiałów, którymi obudowuje się stalowe elementy konstrukcji. Do czynnych natomiast należą systemy wykrywające dym, podwyższoną temperaturę czy specjalne natryski montowane pod sufitem.

Stal jest materiałem, który po przekroczeniu temperatury krytycznej traci swoje właściwości i może się stać giętka. Taka sytuacja oznacza niemalże gwarantowane zawalenie konstrukcji, dlatego konieczne jest maksymalne opóźnienie tego momentu.