Na czym polega zwłóknienie torbielowate?

Istnieje wiele chorób, które zagrażają ludzkiemu życiu. Niektórymi przypadłościami jesteśmy w stanie się zarazić, a z innymi się rodzimy. Choć świat medycyny nieustannie się rozwija, tak często żadnemu specjaliście nie udaje się odkryć lekarstwa. Czym jest zwłóknienie torbielowate?

Życie z mukowiscydozą

na czym polega mukowiscydozaJest to przypadłość, która atakuje układ pokarmowy, rozrodczy i oddechowy. Objawia się występowaniem tzw. „słonego potu”, ponieważ nasze ciało wydziela charakterystyczny zapach. Na czym polega mukowiscydoza? Jej przyczyną są mutacje zachodzące w genach, które dziedziczmy przez rodziców. Zwłóknienie opiera się na niepoprawnej pracy gruczołów śluzowych, które wydzielają nadmierną ilość śluzu negatywnie wpływającego na organy wewnętrzne. Życie chorującego staje się męczące z powodu licznych ograniczeń, które wynikają ze specjalistycznej diety oraz fizjoterapii. Podstawą jadłospisu staje się suplementacja witamin (A, D, E, K). Ponadto, należy wzbogacić swoje menu o dania ze zwiększoną podażą kaloryczną, ponieważ ciało chorującego ma problem z przyjmowaniem składników odżywczych. Przypadłości towarzyszą: niedobór mięśniowy, opóźnienie dojrzewanie płciowe, przewlekły problem z oddychaniem oraz zapalenie zatok. Późniejszymi skutkami mukowiscydozy mogą być cukrzyca, zapalenie jelit oraz inwazyjny mokry kaszel. Specjaliści opracowali szereg testów, które umożliwiają rozpoznanie choroby już we wieku niemowlęcym. Przykładem badania może być tzw. test potowy, który polega na szczegółowej analizie składu potu. Najbardziej skuteczną formą analityczną są tzw. badania przesiewowe.

Choć specjaliści opracowali długotrwały proces leczenia, który pozwala opóźnić destrukcyjne działanie choroby, tak niestety — zwłóknienie jest przypadłością nieuleczalną i średnia długość życia osoby chorej wynosi 35 lat. Pozostaje liczyć na dalszy rozwój medycyny, który jest niezbędny, abyśmy mogli podejmować walkę z chorobą w przyszłości.