Obrusy odporne na zaplamienie

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważną ozdobą każdego stołu są obrusy. Przez wieki tkaniny do przykrywania naszych stołów zrobiły zawrotną karierę, ewoluując od materiału używanego stricte do nakrycia stołów na czas posiłków, do swoistych dzieł sztuki.

Elementy nakrycia stołu odporne na zaplamienia

obrusy plamoodporneKlasyczne obrusy są produkowane z tkanin lnianych, jedwabnych, bawełnianych. Ich rolą jest nie tylko ochrona stołu, ale również funkcja dekoracyjna. Ten ostatni cel spełniają wyroby żakardowe, hafty oraz coraz bardziej popularne dekoracje z koronek. Obrusy plamoodporne są osobną grupą tkanin przykrywających stoły. Występują w różnych kolorach, wzorach, najczęściej jednak są stosowane w tradycyjnym białym kolorze podczas uroczystości. Obrusy plamoodporne najlepiej sprawdzają się w użytku komercyjnym (restauracje, bary, kawiarnie), gdzie można zastosować każdy typ obrusu dostosowany do okazji i zapotrzebowania. Obecnie również wielki „come back” przeżywa cerata, czyli tkanina najczęściej bawełniana, z jednej strony impregnowana, stosowana do przykrywania stołów. Różni się od swojego pierwowzoru wykończeniem i elegancją, w tej chwili już nie ustępuje jakością tradycyjnym obrusom. Obrusy plamoodporne są cenione także przez gospodynie domowe, które dobrze wiedzą, jak trudno jest doprać poplamiony obrus zwłaszcza ketchupem, barszczem czerwonym lub zwykłym pomidorem. Obrusy plamoodporne są również niezastąpione dla matek z małymi dziećmi, które doskonale wiedzą co to znaczy impreza urodzinowa dla maluchów, lub chociażby codzienne posiłki.

Obrus świąteczny też najczęściej bywa plamoodporny, zwłaszcza że w tym czasie oczy wszystkich są skierowane na stół. Tradycyjnie zdobiony zachwyca wykonaniem i po wieczornym praniu, na dzień następny jest znów gotowy do użycia.