Oczyszczanie ścieków w sposób biologiczny

W kwestii ścieków każdy z nas ma inne zdanie, mamy takie osoby, które są zwolennikami szamba, mamy też takie, dla których jedynym sposobem na utylizację ścieków są biologiczne oczyszczalnie ścieków i takie podejście jest chyba jednak najbardziej ekologiczne i przynosi najwięcej dobrego i jeżeli chodzi o naturę i przyrodę i jeżeli chodzi o ludzi i ich portfele, bo biologiczne oczyszczalnie ścieków są naprawę ekonomiczne.

Wydawajmy na ścieki mniej

biologiczna oczyszczalnia z PoznaniaMoże wiele osób się zdziwi, ale szambo wcale nie jest tanie w utrzymaniu. Załóżmy, że normalna rodzina, powiedzmy, że czteroosobowa produkuje tyle ścieków, że trzeba je, przy normalnej wielkości szamba, opróżniać raz w miesiącu. To jest koszt, to jest kwestia comiesięcznego umawiania się, oraz pamiętania o tym. Ponadto wybudowanie szamba też trochę kosztuje. Z kolei biologiczna oczyszczalnia z Poznania na etapie inwestycji wychodzi drożej, ale później nie musimy jej regularnie opróżniać, bo ona sama oczyszcza wodę i już oczyszczoną z powrotem zwraca do gruntu, czyli sami widzimy, że w późniejszym utrzymaniu jest dużo tańsza, a koszty inwestycji zwracają się naprawdę bardzo szybko. Musimy pamiętać, że nasza oczyszczalnia oczywiście musi być raz na jakiś czas nadzorowana, czy chociaż dobrze oczyszcza ścieki, z założonymi parametrami, ale to i tak wychodzi dużo, dużo taniej, aniżeli szambo i nie mamy co miesiąc na głowie nowych obowiązków.

Jeżeli chodzi o oczyszczalnie ścieków, takie przydomowe, to na zachodzie biją one rekordy popularności, ale Polacy też się do nich stopniowo przekonują i zauważają, że są one świetnym sposobem na i tak produkowane ścieki, dlatego też warto wiedzieć, że jednak taka oczyszczalnia to najlepszy wybór i własnie na nią powinniśmy postawić, ją powinniśmy mieć.