Odprowadzanie ścieków do plastikowego szamba

Sieć kanalizacyjna z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowana. Nie da się jednak ukryć, że nadal wiele gospodarstw domowych nie ma przyłącza do kanalizacji. W takiej sytuacji trzeba zdecydować się na odprowadzanie ścieków w inny sposób.

Szczelne i lekkie zbiorniki plastikowe

plastikowe zbiorniki na szamboNajwięcej osób decyduje się na budowę przydomowego szamba. Szambo jest po prostu zbiornikiem, w którym gromadzone są ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego. Co jakiś czas szambo trzeba wypompowywać. Do tego konieczne jest skorzystanie z usług szambowozu. Obecnie na polskim rynku najczęściej wybiera się dwa rodzaje zbiorników na nieczystości. Może to być zbiornik betonowy albo zbiornik wykonany z plastiku. Warto wyjaśnić, jakie są zalety szamba plastikowego i dlaczego warto zdecydować się właśnie na nie. Bez wątpienia plastikowe zbiorniki na szambo są szczelne. Zbiornik jest całkowicie bezodpływowy. Oznacza to, że ścieki z takiego zbiornika nie są w stanie w żaden sposób przedostać się do gruntu. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy ktoś w pobliżu, z sąsiedztwa ma w swoim ogrodzie studnię głębinową, z której pobiera wodę. Gdyby zbiornik był nieszczelny, mogłoby dojść do zanieczyszczenia wody studziennej ściekami. Jeżeli zbiornik na nieczystości jest wykonany z tworzywa, to na pewno można być spokojnym o jego szczelność. Nie będzie potrzebne żadne dodatkowe uszczelnienie. Dodatkowym atutem szamb wykonywanych z plastiku jest to, że są naprawdę lekkie.

Najczęściej zbiorniki wykonuje się z polietylenu o dużej gęstości oraz z żywic poliestrowych, które nazywane są również laminatami. To wszystko jest dodatkowo zbrojone włóknem szklanym. Materiały używane do wytworzenia takiego zbiornika mają nieduży ciężar – zwłaszcza jeśli porównuje się je do betonowych zbiorników na nieczystości, które ważą nawet kilka ton.

Posted in Dom