Odzież dla odtwórcy historycznego

Odzież odtwórców składa się nie tylko z najbardziej podstawowych elementów, tunik, spodni i obuwia, ale również wielu części które nie są używane na co dzień. Ubrania mogą być bowiem uzupełniane o różne płaszcze, kaptury oraz wiele ozdób które ubierane są na szczególne okazje, lub na otwarcie imprezy historycznej.

Historyczne ubrania odtwórców wczesnośredniowiecznych

ubiór historycznyPłaszcze są tym elementem odzieży który często jest używany nie tylko jako ozdoba, ale również element użytkowy stroju. Niektóre płaszcze są bowiem szyte z lekkiego lnu, ozdabiane haftami i obszyciami z jedwabi, i służą jako dopełnienie bogatego stroju, aczkolwiek nie są one przeznaczone do ciągłego noszenia na imprezach historycznych. Użytkowe płaszcze bywają o wiele prostsze, zazwyczaj nie mając żadnych zdobień lub tylko obszycia z lnianych tkanin, aczkolwiek doskonale chronią przed zimnem, gdyż bez wyjątku wykonywane są z wełny o wiele grubszej niż ta, która służy do szycia tunik. Żaden ubiór historyczny nie może być kompletny bez pasa, niezależnie od jego rodzaju. Podczas gdy u postaci rzemieślników i mniej zamożnych mieszczan pas jest zazwyczaj zastępowany sznurem konopnym, utrzymującym spodnie na miejscu, zamożni kupcy i wodzowie noszą skórzane pasy, impregnowane olejem lnianym. Pasy te najczęściej posiadają ozdobne okucia o imponującym wykonaniu, najczęściej kute z brązu czy srebra, a w najbogatszych pasach mogą być również zawarte nabijki.

Ciekawostką jest iż wielu odtwórców ozdabia pasy pojedynczymi nabijkami, zakupionymi na imprezie, kompletując pas który służy potem nie tylko jako ozdoba, ale również wyznacznik stażu w ruchu rekonstrukcyjnym. Okucia pasów są wzorowane w całości na znaleziskach, więc mogą również być łatwo dopasowane do pochodzenia danej postaci.