Ogrzewanie elektryczne za pomocą pieca akumulacyjnego

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne jest dodatkowo energooszczędne, dlatego ogrzewanie akumulacyjne ma coraz więcej swoich zwolenników. Łatwa obsługa i stosunkowo niska cena zachęcają do wdrożenia tego właśnie rodzaju ogrzewania.

W jaki sposób działa ogrzewanie akumulacyjne ?

piec akumulacyjnyKiedy szukamy wydajnego i skutecznego ogrzewania elektrycznego, bardzo dobrym wyborem będzie piec akumulacyjny, który pracuje w dwóch stałych cyklach – nagrzewania i rozładowywania. Takie urządzenie jest typem grzejnika elektrycznego, zbudowanego z grzałki i cegieł lub bloczków, które pokryte są warstwą izolującą. Cechą charakterystyczną pieca jest możliwość nagrzania go do bardzo wysokiej temperatury (nawet 800 st. C) w taniej taryfie, i oddanie tego ciepła bez ponownego poboru energii w ciągu dnia. Mamy do wyboru dwa rodzaje pieców akumulacyjnych. Zdecydowanie tańsze rozwiązanie, którym jest piec akumulacyjny statyczny, od razu po nagrzaniu oddaje ciepło do powietrza (na zasadzie konwekcji i promieniowania). Drugi rodzaj pieca – dynamiczny, wyposażony jest w wentylator, który daje nam możliwość regulacji temperatury. Koszt pieca akumulacyjnego to ok. 1000zł – 2000zł. Tego rodzaju piece wyróżniają się na pewno dużą wydajnością energetyczną (prawie cała wartość pobieranego prądu przetwarzana jest na ciepło), ekologicznym trybem pracy, prostą obsługą. Do zalet tego systemu ogrzewania należy też stosunkowo niski koszt inwestycji – nie wymaga dodatkowych przyłączy, wygospodarowania pomieszczenia na kotłownię czy opał. 

Nie ulega wątpliwości, że piece akumulacyjne są komfortowym rozwiązaniem, ze względu na możliwość kontrolowania wydzielanego ciepła, a tym samym energii oraz kosztów z tym związanych. Co istotne, są też urządzeniami niezawodnymi i praktycznie bezawaryjnymi.

Posted in Dom