Ogrzewanie promiennikiem ciepła

Stopniowe odejście od węgla sprawia, że inwestorzy poszukują nowych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń, zarówno tych  mieszkalnych, jak i przemysłowych czy użyteczności publicznej. Ogrzewanie w dzisiejszych czasach powinno być już nie tylko tanie, ale i ekologiczne.

Jak działa promiennik podczerwieni?

promienniki podczerwieni od producentaZapewnienie komfortu cieplnego, czy to w domu, czy w miejscu pracy lub w pomieszczeniach przemysłowych może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli staramy się połączyć wygodę z oszczędnością, co nie zawsze idzie w parze. Jednym z ciekawych rozwiązań mogą okazać się promienniki podczerwieni od producenta z bogatym doświadczeniem. Taki rodzaj ogrzewania staje się coraz bardziej popularny nie tylko w obiektach przemysłowych, halach magazynowych czy pomieszczeniach hodowlanych, ale także w budynkach mieszkalnych. Podstawową zaletą promiennika podczerwieni jest tzw. „czyste grzanie”, czyli brak emisji jakichkolwiek spalin do środowiska. Promienniki są urządzeniami zasilanymi przez prąd, dlatego wydawać by się mogło, że taki sposób na ogrzewanie w domu nie będzie należał do tanich. Nic bardziej mylnego, ponieważ drugą główna zaletą takiego urządzenia jest maksymalne ograniczenie strat ciepła, jakie zachodzą podczas ogrzewania tradycyjnego, czyli poprzez konwekcję. Klasyczne grzejniki ogrzewają bowiem powietrze, które z kolei ogrzewa ściany, przedmioty oraz nas samych znajdujących się w pomieszczeniu. Proces ten jest dość skomplikowany i rozłożony w czasie. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku wykorzystania promiennika ciepła, który emituje ogrzewające promienie podczerwone bezpośrednio do ludzi i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Pozwala to na odczucie komfortu cieplnego przy dużo niższej temperaturze otoczenia.

Czym kierować się podczas wyboru promiennika ciepła do ogrzewania domu? Przede wszystkim urządzenie trzeba dopasować do wielkości pomieszczenia, w jakim będzie pracowało. Ponadto warto przyjrzeć się bliżej parametrom promiennika, a konkretnie sprawdzić jaką ilość energii elektrycznej potrafi zamienić na promieniowanie cieplne. Im więcej, tym urządzenie jest bardziej wydajne. Nie bez znaczenia będzie także estetyka wykończenia samego panelu grzewczego.

Posted in Dom