Piękne zdjęcie sferyczne

Uwielbiamy robić zdjęcia. Robimy ich więcej, niż kiedykolwiek wcześniej, a wszystko za sprawą wszędobylskich kamer obecnych w naszych smartfonach. Fotki są coraz dokładniejsze, z lepszym odwzorowaniem kolorów i niesamowicie łatwo się nimi podzielić. Szczególnie jedna metoda wykonywania zdjęć jest bardzo interesująca.

Jak zrobić zdjęcie sferyczne?

zdjęcia sferycznePamiątka w postaci interaktywnej panoramy miejsca, w którym byliśmy jest czymś innym niż zwykłe fotografie. Nie musimy rozważać kadru, zastanawiać się, które szczegóły chcemy ukazać, a które ukryć. Kadr jest wszędzie dookoła nas, więc klasyczne metody kompozycji tracą na znaczeniu. Nie oznacza to oczywiście, że wystarczy wykonać panoramę w dowolnym, przypadkowym miejscu, by uzyskać ciekawy efekt. Jedne zasady kompozycji zastąpić możemy w tym przypadku innymi, które określić można mianem „przestrzennych”. Zdjęcia sferyczne wcale nie są tak trudne do wykonania jak może się wydawać. Po pierwsze trzeba umieć bardzo dobrze obsługiwać swój sprzęt fotograficzny. Jeśli robimy zdjęcia telefonem można skorzystać ze specjalnych aplikacji, które nam ułatwią robienie zdjęć sferycznych. Wyposażając się w niedrogie gogle Cardboard, wykonane z kartonu, dzięki technologii możemy poczuć się jakbyśmy byli w miejscu wykonania fotografii. Do perfekcji dojdziemy metodą prób i błędów. Nie zniechęcajmy się, jeśli kilka pierwszych zdjęć będzie nieudanych. Trenujmy dalej, aż w końcu uda nam się uzyskać pożądany efekt.

Oglądanie takich zdjęć będzie niesamowitym wrażeniem. Będziemy mogli rozejrzeć się po miejscu, w którym wykonywaliśmy zdjęcia. Będzie to ciekawe przeżycie również dla naszych znajomych. Będą mogli oglądać zdjęcie i słuchać jak im o nich opowiadamy. W ten sposób mogą poczuć się jakby byli tam z nami.