Podłoże na plac zabaw

Wielu rodziców niemalże codziennie zabiera swoje pocieszy na spacer, ponieważ ruch na świeżym powietrzu ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Bardzo często taka przechadzka kończy się na placu zabaw, który jest rajem dla każdego malucha.

Z czego są budowane place zabaw?

plac zabaw nawierzchniaOsoby mieszkające poza miastem i mające dom z ogrodem, przeważnie budują w nim mini plac zabaw dla dziecka, aby mogło ono swobodnie i w dowolnej chwili z niego korzystać. Mieszkańcy miast nie mają takich możliwości i muszą się zdać na publiczne place, które zlokalizowane są w parkach czy na osiedlach. Obecnie są one budowane w taki sposób, aby zapewniały maluchom maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas zabawy, a także przebywania na terenie placu. Przede wszystkim chodzi o materiał z jakiego są wykonane przyrządy i podłoże placu. Jeżeli wybierzemy się z dzieckiem na plac zabaw nawierzchnia jego będzie wykonana najczęściej z pianki poliuretanowej, która zapewnia idealną amortyzację upadków, a także jest odpowiednio twarda. Nawet po upadku z dużej wysokości dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Poza pianką, na placu można znaleźć specjalne maty gumowe, które wykazują podobne właściwości czy maty przerostowe układane bezpośrednio na ubitej ziemi i pozwalające trawie na swobodny rozrost. Najtańszymi nawierzchniami są piasek czy drobne kamyczki, które także nieraz zobaczymy na placu zabaw. Ważne żeby zastosowana powierzchnia była bezpieczna i dobrze spełniają swoje zdanie. Jeżeli chodzi o dostępność, to większość nawierzchni można kupić w sklepach budowlanych.

Place zabaw mają różne przyrządy, które nadają się dla najmłodszych użytkowników, ale także dla starszych dzieci, które są już całkiem sprawne fizycznie. Jednak zawsze powinny one mieć specjalną nawierzchnie pod poszczególnymi przyrządami.