Rodzaje rębaków

Współcześnie panuje trend do jak najlepszego wykorzystania wszystkich surowców. Tym bardziej, że na wszystkim można zarobić przetwarzając z pozoru nieprzydatne ” odpady „. W branży drzewnej mamy sytuację, że gałęzie wraz z odrostami oraz zdrewniałe części krzewów stały się cennym materiałem. Dzięki urządzeniom zwanym rębakami istnieje możliwość przetworzenia tych elementów na zrębki, które stają się surowcem do produkcji opału, ściółki, czy papieru.

Przydatne rębaki do drewna

rębakiW przemyśle drzewnym coraz bardziej istotna jest kwestia oszczędności materiału. Dlatego powstają nowe maszyny pozwalające na wykorzystanie niemal w 100 % pozyskanego materiału. Na tej fali powstały rębaki, które stają się coraz bardziej wykorzystywane. Budowa klasycznego rębaka opiera się na kilku podstawowych elementach. Napęd rębaka to silniki spalinowe lub elektryczne, a także wał odbioru mocy w przypadku rębaków do ciągnika. Elementem roboczym rębaka jest obracająca się tarcza z nożami lub bęben. Stąd podział na rębaki tarczowe i bębnowe. Wsad materiału drzewnego odbywa się poprzez lej na końcu, którego najczęściej zamontowane są wałki wprowadzające napędzane hydraulicznie. Bardzo ułatwiają pracę operatora. Materiał drzewny w postaci już zrębków wyrzucany jest rurą wyrzutową na zewnątrz. Rura w niektórych modelach ma zdolność obrotu nawet o 360 stopni. Wszystkie części ruchome rębaków zamknięte są w metalowej obudowie. Możliwości robocze rębaka to najczęściej 15 cm średnicy gałęzi.

Na rynku istnieje bardzo dużo modeli rębaków. W zależności od potrzeb produkuje się w różnych rozmiarach, wydajnościach i mocach. Mamy ogromne i bardzo silne rębaki stacjonarne lub ciągnikowe do prac w terenie. Producenci stworzyli również rębaki dla mniejszych przetwórców oraz małe modele dla właścicieli ogrodów. Każdy kto określi swoje potrzeby z całą pewnością znajdzie odpowiedni model dla siebie.