Rodzaje zbiorników na wodę w gospodarstwie

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się zazwyczaj z ogromnym zużyciem wody. Z drugiej zaś strony można powiedzieć, że zarówno uprawa roślin, jak i hodowla zwierząt są wręcz uzależnione od stałego i niezakłóconego dostępu do wody. Jak obniżyć koszty zużycia wody oraz zmniejszyć ryzyko szkód spowodowanych np. awarią wodociągów? Warto pomyśleć o magazynowaniu wody.

W czym magazynować wodę pitną i deszczówkę?

duże zbiorniki na wodę pitnąRobienie zapasów wody, zarówno pitnej, jak i deszczowej, jest chętnie stosowaną praktyką w niejednym gospodarstwie rolnym. Dlaczego? Ponieważ pozwala na częściową niezależność od działania wodociągów. Pamiętajmy, że zbyt długi brak dostępu do wody skutkuje poważnymi konsekwencjami zarówno w hodowli zwierząt gospodarskich, jak i w uprawie roślin. Brak wystarczającej ilości wody może zniweczyć nasze starania i narazić nas na koszty. Z drugiej zaś strony warto obniżyć nieco rachunki za wodę magazynując deszczówkę, która doskonale posłuży do nawadniania pól uprawnych. Duże zbiorniki na wodę pitną, aby zostały dopuszczone do użytku, muszą posiadać ważny certyfikat i spełniać określone przepisami normy. Zbiornik na wodę deszczową natomiast dobrze jest wyposażyć w system filtrujący oraz w odpowiednią pompę pozwalającą na swobodne korzystanie z zebranej wody. Do takiego zbiornika można również podłączyć instalację nawadniającą (np. kropelkowy system nawadniania). Duże zbiorniki na wodę pitną czy też na wodę deszczową mogą mieć kilka odsłon. Budowany bezpośrednio na miejscu budowy zbiornik żelbetowy monolityczny to możliwość idealnego dopasowania do warunków na działce i własnych potrzeb. Zbiornik z wykorzystaniem gotowych prefabrykatów to natomiast bardzo szybki i niezależny od pogody montaż.

Prócz zbiorników żelbetowych dostępne są także zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych, które można łączyć w baterie, powiększając tym samym ich pojemność. W użytku są także zbiorniki wykonane z paneli ze stalowej blachy (falistej lub płaskiej), a także nowoczesne i mobilne zbiorniki elastyczne, wykonane z rozciągliwego tworzywa sztucznego.