Sauny fińskie – co warto wiedzieć

Budowanie saun fińskich w domach zaczyna w Polsce cieszyć się popularnością. Niemniej wiele osób nadal nie wie jakie są zalety korzystanie z sauny, jaka est specyfika sauny fińskiej oraz z czym wiąże się jej budowa. Warto zatem powiedzieć co nie co na ten temat.

O czym należy pamiętać chcąc wybudować saunę fińską

sauny fińskie cennikSauna fińska czyli inaczej mówiąc sauna mokra to klasyczne rozwiązanie, które spotykamy w różnego rodzaju spa. Jej działanie opiera się na podgrzaniu kamieni czy też grzałek, które zraszane wodą wytwarzają parę. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza sprawia, że ciała się nagrzewa, mięśnie odpoczywają, organizm oczyszcza się z toksyn. Sauna działa także odżywczo na skórę. Należy jednak zaznaczyć, że wysoka wilgotno9śc sięgająca 70-90% a także i bardzo wysoka temperatura sprawiają, że wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z saunami ma problem w wytrzymaniem w takich warunkach. Co więcej takie warunki, choć czasowo poprawiają nasz stan to jednak nadużywane mogą szkodzić. Dlatego ważne jest to by z sauny fińskiej korzystać jedynie raz w tygodniu i to nie dłużej niż przez jakieś siedem minut. Pamiętajmy o tym, ze sauna wywołuje stan podobny do gorączki, dlatego po skorzystaniu z niej konieczne jest schodzenie się. Co więcej choć sauna ma dobroczynny wpływa na zdrowie to jedna są pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają tego typu seanse. Jeśli chodzi natomiast o budowę, to obecnie na rynku dostępne są bardzo małe sauny, które nie maja szczególnych wymagań, poza odpowiednio skonstruowaną wentylacja w pomieszczenie, dlatego w praktyce można je wybudować z powodzeniem w łazience. Jeśli chodzi natomiast o koszt to sauny fińskie cennik mają bardzo zróżnicowany od kilku d kilkunastu tysięcy. Cena zależy od wielkości obiektu, od tego jakiego rodzaju drewno zostało zastosowane itd.

Warto jednak pamiętać o tym, że sauny mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a duża dostępność tego rozwiązania sprawia, ze warto chociażby wziąć pod uwagę to rozwiązanie. I pomyśleć i budowie sauny w domu jeśli mamy taką możliwość.

Posted in Dom