Sposób oznakowania konturowego

Pojazdy poruszające się po drogach muszą mieć przez cały rok włączone światła, aby były dobrze widoczne. Jedak to nie jedyny sposób na zwiększenie widoczności samochodu. Istotne są także elementy świetlne lub odbijające światło, które znajdują się na karoserii.

Kiedy należy oznakować konturowo pojazd?

oznakowanie konturowe pojazdówPojazdy osobowe mają jedynie światła i czasem nieliczne elementy odblaskowe, które skutecznie polepszają ich widoczność. Samochody ciężarowe muszą spełnić nieco więcej wymagań, ze względu na swoją wagę i gabaryty. Oznakowanie konturowe pojazdów w Unii Europejskiej jest obowiązkowe i dotyczy ono przede wszystkim pojazdów ciężkich i naczep. W żadnym kraju nie można oznakować odblaskowo pojazdów osobowych. Ustawa jasno mówi jakie pojazdy powinny posiadać takie elementy na swoich brzegach. Muszą je posiadać pojazdy ciężarowe służące do przewozu ładunków i o całkowitej masie przekraczającej siedem i pół tony. Istotna jest także długość pojazdu. Podobne kryteria są stosowane w odniesieniu do naczep. Oznakowanie musi być wykonane za pomocą specjalnej taśmy odblaskowej, która ma wymaganą szerokość i jest odporna na ścieranie, blaknięcie, rozciąganie czy pękanie. Co najważniejsze, w konturowym oznakowaniu nie można stosować dowolnych kolorów taśm, ponieważ ustawa jasno precyzuje, że kontur tylny musi być w kolorze żółtym, a boczny powinien być biały lub żółty. Ponadto oznakowanie powinno stanowić przynajmniej osiemdziesiąt procent skumulowanej długości pojazdu, a taśma musi mieć przynajmniej 5 cm szerokości.

Jak widać, nie można sobie pozwolić na dowolność w oznakowaniu konturowym pojazdów, ponieważ jest jasno określone jaka forma jest dopuszczona. Można samodzielnie wykonać takie oznakowanie, albo skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zrobią to szybko i sprawnie.