Sprzęt do wykonywania wykopów

Wykopy ziemne już od bardzo dawna nie wykonuje się ręcznie. Widok kilkudziesięciu pracowników z łopatami, którzy mężnie przebierają nimi w ziemi to już rzadkość. Rozwój technologii sprawił, że do tego typu zadań zaczęto wykorzystywać ciężki sprzęt napędzany silnikami diesela.

Profesjonalne koparki do robót ziemnych

koparkaPierwsze koparki, jakie występowały na rynku budowlanym, w niczym nie przypominały obecnego sprzętu. Były bardzo ogromne, a do tego pracowały dość topornie. Ich wydajność pozostawiała wiele do życzenia. Dopiero zastosowanie w nich osprzętu hydraulicznego sprawiło, że każda koparka to doskonała maszyna do robót ziemnych. Pomimo tego, że sprawa z kopaniem wydaje się łatwa, a każda koparka ma teoretycznie tylko kopać, to jednak zróżnicowanie sprzętu na rynku świadczy o czymś innym. Koparki występują w wersji podsiębiernej, przedsiębiernej, linowej, chwytakowej i wielu innych. Koparkę dobiera się w zależności od rodzaju robót, jakie musi wykonywać. Na przykład koparki do rozładunku wagonów mają podnoszoną wysoko kabinę i chwytak, aby łatwiej operowało im się podczas rozładunku wysokich wagonów. Koparki do kopania rowów mają odpowiednio wyprofilowaną łyżkę, która nadaje kształt krawędzi rowu. Do tradycyjnych wykopów służą koparki podsiębierne, a do zdejmowania urobku ze skarp koparki przedsiębierne. Jak widać ta rodzina jest całkiem bogata, nie sądzę, że każdy z nas się tego spodziewał.

Koparki różnią się między sobą także wielkością, która wpływa na ich wydajność. Porównuje się je poprzez moc silnika i pojemność maksymalną łyżki. Małe koparki służą, do wykonywania małych wykopów, natomiast w tych dużych lepiej sprawdzą się prawdziwe olbrzymy, mogące w ciągu jednego cyklu wykopać parę ton ziemi. Pamiętajmy, aby nie przesadzić podczas wyboru koparki i dostosować ja do oczekiwanej wydajności.