System nawadniania trawników

Wiele osób pragnie posiadać piękny i zadbany trawnik, który będzie równomiernie pokrywał teren wokół domu. Żeby być szczęśliwym posiadaczem takiego trawnika nie wystarczy jedynie kupić odpowiednie nasiona trawy. Konieczne jest dbanie o trawnik rozumiane przez systematyczne koszenie czy nawożenie. Ważną kwestią jest również nawadnianie trawnika.

Profesjonalne nawadnianie roślin

systemy nawadnianiaTrawa tak samo jak i inne rośliny wymaga wody do tego by żyć. W czasie suszy nasz trawnik narażony jest na wysychanie i wówczas przybiera on żółty kolor. Miejsca w których nasza trawa została za bardzo przygrzana mogą już nigdy nie wrócić do poprzedniego wyglądu bowiem będzie widoczny kontrast między innymi częściami trawnika. Żeby temu zapobiegać stosuje się profesjonalne systemy nawadniania trawników. Nie da się ukryć, że samodzielne zraszanie trawnika byłoby czynnością bardzo czasochłonną. Wspomniane systemy nas w tym w pełni wyręczą. Nowoczesne systemy nawadniania roślin najczęściej oparte są o bardzo dobrze zaprogramowany sterownik. Dzięki temu możemy samodzielnie ustalić harmonogram zraszania. Oprócz sterownika konieczne jest poprowadzenie przez nasz trawnik całej instalacji. W jej skład wchodzą oczywiście węże, którymi płynie woda oraz specjalne zraszacze, które wysuwają się gdy dostaje się do nich woda pod ciśnieniem. Niekiedy konieczne jest również stosowanie pompy. Szczególnie tyczy się to systemów połączonych ze studniami chłonnymi czy zbiornikami na deszczówkę.

Ogólnie rzecz biorąc stosując zbiorniki na deszczówkę w połączeniu z automatycznym systemem nawadniania możemy bardzo zaoszczędzić. Zbierając wodę deszczową nie będziemy musieli poświęcać wody płynącej do nas z wodociągu. Trzeba jednak pamiętać, że w takich sytuacjach musimy dobrać odpowiednią pompę.