Systemy wizyjne w przedsiębiorstwie

Posiadając własną firmę a szczególnie gdy jest to firma usługowa, obsługująca swych klientów w siedzibie stacjonarnej, warto jest zastanowić się nad montażem systemu do monitoringu. W podstawowej konfiguracji system taki składa się z kilku kamer i rejestratora wyposażonego w odpowiednio duże dyski, tak aby zapis nagrań był przetrzymywany co najmniej około miesiąca czasu.

Rodzaje telewizji przemysłowej

telewizja przemysłowa ipRozważając temat instalacji w swojej firmie systemu do monitoringu mamy do wyboru różne modele. Może to być telewizja przemysłowa IP z wykorzystaniem sieci kablowych lub bezprzewodowych, może to być także rozwiązanie oparte na zwykłych przewodach typu BNC lub skrętce bez wykorzystywania adresów IP kamer. Jednak w związku, iż prawie każda firma posiada już infrastrukturę sieci komputerowej w oparciu o jakieś rozwiązanie przewodowe lub bezprzewodowe, zdecydowanie łatwiej będzie wykorzystać także kamery IP, czyli takie, które posiadają swój adres odpowiednio przyporządkowany w ramach istniejącej infrastruktury informatycznej. Dzięki temu zaoszczędzi się na zbędnym prowadzeniu dodatkowego okablowania pomiędzy każdą kamerą a rejestratorem. Wystarczy w takim wypadku jedynie podłączyć kamerę do najbliższego punktu dostępowego sieci firmowej w postaci gniazdka lub routera bezprzewodowego i równocześnie mieć zainstalowany w tej samej strukturze odpowiedni rejestrator wideo w postaci oprogramowania lub dedykowanego sprzętu.

Wdrożenie telewizji przemysłowej, szczególne opartej na rozwiązaniach sieciowych, dzięki nowoczesnym technologiom stało się banalnie proste. Mając to na uwadze, każda firma dysponując własnym działem informatycznym, może samodzielnie i bez obaw przystąpić do wdrożenia powyższego projektu, nie ponosząc tym dodatkowych zbędnych kosztów instalacyjnych.