Sztuka przetrwania w terenie naturalnym

Istnieje wiele odmian sztuk przetrwania. Możemy się spotkać z tzw. survivalem miejskim, który jest umiejętnością przetrwania w warunkach miejskich w momencie upadku struktur państwowych lub cywilizacyjnych. Jedną z odmian survivalu jest również tzw. survival zielony, a jego miejsce realizuje się głównie na łonie natury.

Przetrwanie w lasach

bushcraftW Polsce survival zielony jest znany głównie pod angielskojęzyczną nazwą bushcraft. Jest to sztuka obcowania z przyrodą w taki sposób, aby uzyskiwać z niej warunki służące celowi nadrzędnemu, czyli przetrwaniu. W rekreacji bushcraft objawia się bardzo często pod postacią biwakowania w miejscach dzikich, nieskażonych cywilizacją oddalonych od miejsca zamieszkania ludzi i z dala od obiektów logistycznych i przemysłowych. Oczywiście, jak każda forma przetrwania posiada ona swoje radykalniejsze i łagodniejsze formy. Możemy mówić o bushcrafcie ekstremalnym, kiedy biwakujemy lub też próbujemy przetrwać nie mając ze sobą żadnych narzędzi, czasami nawet odzienia, a do wytwarzania rzeczy służących do przetrwania używamy tylko i jedynie tego, co da nam natura. Możemy również mówić o bushcrafcie łagodnym, kiedy z pełnym ekwipunkiem wybieramy się na biwak i korzystamy z natury w celu spędzenia wolnego czasu oraz wytwarzania rzeczy użytkowych: miejsc do spania, miejsc do biwakowania, paleniska, studni, wszystkiego co posłuży nam do funkcjonowania w trakcie przebywania na łonie natury. Na rynku znajduje się coraz więcej pozycji traktujących o tej sztuce przetrwania.

Moda na rekreacyjne uprawianie sztuk przetrwania przyszła do Polski wraz z programami telewizyjnymi i książkami, głównie amerykańskiej i brytyjskiej produkcji. Sztuki przetrwania, poza rekreacyjnym wymiarem mają oczywiście swój wymiar praktyczny i przyczyniają się do poprawy świadomości całego społeczeństwa w zakresie edukacji w zakresie przetrwania w warunkach ekstremalnych.