Utwardzanie placu i podłoża za pomocą kostki

Kostka brukowa jest od lat stosowana do utwardzenia dróg i chodników, a także placów wokół domu. Jest to bardzo wytrzymałe podłoże, które można stosować nawet przy bardzo dużym obciążeniu. Kwestia jest tylko dostosowanie odpowiedniej konstrukcji nośnej pod kostką i dobranie właściwej grubości kostki.

Świadczenie usług brukarskich na wysokim poziomie

brukarskie usługiKońcowy efekt układania kostki jest w dużym stopniu uzależniony od profesjonalizmu brygady, która wykonuje robotę. Po ułożeniu kostki na pierwszy rzut oka można poznać, kto jest profesjonalistą, a kto tylko takiego udaje. Wszelkie nierówności i załamania, brak symetrii i wypadająca kostka, to oznaka źle wykonanej pracy. Warto uważać kogo się zatrudnia do wykonania prac, gdyż niestety nie jest łatwo poprawić źle wykonaną usługę. Dobra ekipa świadcząca brukarskie usługi wie, że najważniejszym elementem prac jest przygotowanie podłoża. Pod samą kostką powinien się znaleźć grunt, który da dobre oparcie dla ruchu, który docelowo będzie się na takiej drodze poruszał. Mało kiedy wystarczy tylko położyć sam piasek i na nim kostkę, gdyż nośność takiej konstrukcji jest dobra tylko dla pieszych. Częściej w konstrukcji występuje około dwudziestocentymetrowa warstwa kamienia, która odpowiednio zagęszczona daje pożądaną nośność. Po tak dobranej konstrukcji mogą się poruszać nawet ciężarówki. Przygotowanie podłoża często zajmuje więcej czasu niż samo układanie kostki.

Kostka to tak naprawdę ostatni etap prac brukarskich. Po jej ułożeniu trzeba pamiętać, że powinno się dokładnie zaklinować rowki pomiędzy kostkami przy pomocy piasku kalibrowanego, który wpadając w nie sprawia, że kostka nie będzie mogła się poruszać. Zwykle wykonuje się to za pomocą miotły, którą zgarnia się rozsypany piasek.