Walka z chorobami pszczół przez odymianie

Pszczoły miodne to owady nie tylko dające miód. Te pracowite zwierzęta mają ogromny wpływ na zasoby pożywienia, z którego na co dzień korzystamy. Wiele roślin zapylanych jest dzięki pszczołom i mogą one w ten sposób się rozmnażać dając obfite plony. Jednak z roku na rok rodziny pszczele atakowane są przez groźne choroby.

Odymianie pasiek wiosną

odymianie warrozyJedną z najgroźniejszych chorób występujących w pasiekach i ulach pszczelich jest choroba pasożytnicza. Warroza to choroba wywoływana przez roztocza. Dotyczy ona zarówno czerwi jak i już dorosłych osobników. Działa podstępnie i często nie daje widocznych objawów. Przez to wielu pszczelarzy zbyt późno zaczyna walkę z pasożytem. W Polsce pojawiła się ponad cztery dekady temu bo w 1980 roku. W przeciągu zaledwie czterech lat objęła cały kraj. Aktualnie obecna jest praktycznie na całym świece pomijając Australię. Choroba towarzyszy pszczelarzom cały sezon pasieczny. Walka z nią nie jest łatwa. Często mimo systematycznych zabiegów leczniczych w sezonie zimowym umiera cała rodzina pszczół zaatakowana pasożytem. Choroba powoduje bardzo duże osłabienie zwierząt, a robotnice mają niedorozwinięte skrzydła oraz zbyt krótkie odwłoki. Wszelkie zabiegi zwalczania choroby powinny obywać się w sposób niezagrażający życiu zwierząt. Należy wykonywać je również tak aby nie zanieczyścić produktów wytwarzanych przez owady. Dotyczy to szczególnie miodu. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest odymianie warrozy. Pszczelarz spala odpowiedni preparat we wnętrzu ula powodując dym w pasiece. Pszczoły w tym czasie pozbywają się pasożytów znajdujących się na ich ciele machając w odpowiedni sposób skrzydłami.

Odymianie jest jedną z najbardziej skutecznych metod. Jednakże należy wykonywać ją w określonym czasie i w odpowiedni sposób. Gdy w ulu nie ma jeszcze czerwi wystarczą dwa zabiegi wykonywane w odpowiednich odstępach czasowych. Gdy w ulu są już czerwie zabieg ten należy powtórzyć aż 4 razy. Pasożyty znajdujące się na czerwiach są o wiele bardziej trudne do usunięcia.