Wielobarwne kosze na śmieci

 

W dzisiejszych czasach każdy z nas produkuje ogromne ilości śmieci. Uważam, że wszyscy, niezależnie od tego, czy jesteśmy dorosłymi, czy dziećmi, musimy nauczyć się dobrych nawyków, związanych z selekcją odpadów. Przyszłość nasza i kolejnych pokoleń zależy od tego, w jaki sposób teraz będziemy korzystać z dóbr ziemi. Zatem mądrze gospodarujmy tym, co otrzymaliśmy.

Nauka ekologii przez zabawę

Plastikowe kosze na śmieciMam troje małych dzieci. Uczę ich, że dbanie o środowisko, przyrodę to nasz obowiązek. Ich edukację zaczęłam od najprostszych, a zarazem najważniejszych sposobów, między innymi: nie wyrzucamy śmieci na zewnątrz, przyłączamy się do akcji sprzątania okolicy podczas Dnia Ziemi, segregujemy odpady. Jak nauczyć tego małe dzieci? Odpowiedź jest prosta: poprzez praktykę. Kupiłam, więc plastikowe kosze na śmieci z kolorowymi pokrywami: żółtym, zielonym, niebieskim, brązowym, czarnym i białym. Następnie wycięliśmy z gazet butelki szklane i plastikowe, puszki, kartony i inne przedmioty. Takimi wycinankami przyozdobiliśmy nasze kosze, aby nawet najmłodszy członek rodziny wiedział, w jakim koszu powinien wylądować dany śmieć. Taki sposób sprawdza się u nas świetnie. Początkowo plastikowe kosze były dokładnie oglądane, w celu znalezienia odpowiedniego miejsca dla odpadków. W tym momencie moje dzieci dobrze wiedzą, jaki rodzaj śmieci znajduje się w kontenerze o określonym kolorze. Również poważnych spraw możemy uczyć najmłodszych poprzez zabawę. Ja też się dobrze bawiłam, a plastikowe kosze z kolorowymi pokrywami były niezastąpioną pomocą.

Każdy mały krok prowadzi nas do wielkiego celu, więc niech każdy z nas zacznie najpierw od siebie i swoich najbliższych. Jak najszybciej wprowadzajmy dobre nawyki naszym dzieciom. Jest wiele sposobów nauczenia pociech proekologicznych zachowań, a im szybciej je sobie zakodują, tym lepiej dla dobra ich własnego, naszego i całego świata. 

 

Posted in Dom