Wielokrotne używanie soczewek kontaktowych

Jak większości z nas wiadomo soczewki kontaktowe są jednym z ciekawych rozwiązań zastępujący okulary dla osób mających problemy prawidłową ostrością widzenia, chociaż równie dobrze mogą być elementem jedynie poprawiającym wizualnie nasz wygląd. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku mamy możliwość używania soczewek jednorazowych lub wielokrotnego użytku.

Jak i kiedy stosować płyn do soczewek?

płyny do soczewekW przypadku szkieł kontaktowych stosowanych wielokrotnie musimy dodatkowo stosować odpowiedni płyny do soczewek, do którego wkłada się je bezpośrednio po zdjęciu z oka. Najlepiej jest używać płynów zakupionych razem z soczewkami jako zestaw i zalecanych przez ich producentów, dzięki temu będziemy pewni odpowiednich właściwości danego płyny a także tego, iż nie uszkodzi on nam soczewek. Dodatkowo kupowanie wysokiej jakości płynów do szkieł kontaktowych minimalizuje ryzyko wywołania reakcji alergicznych w trakcie używania danych soczewek przez konkretne osoby. Oczywiście używanie soczewek wielokrotnego użytku nie oznacza wcale, że mogą być one używane przez różne osoby a wręcz jest to surowo zabronione, chociażby ze względów higienicznych, dodatkowo cały czas od zdjęcia do ponownego nałożenia, raz użyte szkła kontaktowe powinny być przechowywane w zamknięciu w specjalnym płynie i wyjmowane tylko w celu ponownego użycia. Okres użytkowania danego kompletu jest zawsze podawany przez producenta i także do tych zaleceń należy się stosować.

Odpowiednie korzystanie ze szkieł kontaktowych zarówno tych jednorazowych jak i tych wielokrotnego użytku pozwala nam uniknąć sytuacji nieprzyjemnych, często towarzyszących osobom noszącym okulary. Czasami może to być zwykłe przeszkadzanie w wykonywaniu codziennych czynności a nawet brak akceptacji otoczenia lub zwykłe stłuczenie, które może być dodatkowo niebezpieczne.