Wytrzymałe worki do wzmacniania brzegu

Miejsca w których istnieje wysoki poziom zagrożenia powodziowego, a które nie mają zabezpieczeń na wypadek wylania rzeki są zabezpieczane doraźnie, w momencie możliwości wylania rzeki. Najprostszym i najczęściej stosowanym zabezpieczeniem przeciwpowodziowym jest wzmocnienie brzegów za pomocą worków wypełnionych piaskiem.

Worki do umocnień przeciwpowodziowych

worki przeciwpowodzioweWorki z piaskiem wykorzystywane są jako tymczasowe wzmocnienie, w momencie w którym wymagane jest podniesienie i umocnienie brzegu rzeki w taki sposób, by ewentualne podniesienie jej poziomu nie zagrażało okolicznej ludności. Worki przeciwpowodziowe które używane są do tego celu wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego, wielokrotnie bardziej trwałego niż worki służące do transportu odpadów budowlanych. Znoszą one bardzo dobrze uszkodzenia które z łatwością mogłyby rozerwać tworzywo o mniejszej gęstości, i zazwyczaj mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Z racji przeznaczenia, mają one często pojemność większą niż sto litrów, i są całkowicie wodoszczelne. Do umacniania brzegów rzeki zagrożonej stanem powodziowym używane są również worki szyte z gęstej tkaniny jutowej. Są one cięższe niż worki z tworzywa, aczkolwiek jeszcze bardziej trwałe. Nie są jednak całkowicie wodoszczelne, więc służą przede wszystkim do krótkotrwałego zabezpieczania odcinków zagrożonych.

Są one w większości przypadków używane przez ekipy straży pożarnej lub przez wojskowe drużyny inżynieryjne, wysyłane do minimalizowania skutków powodzi, aczkolwiek wykorzystuje się je również w trakcie budowy mostów, jako zabezpieczenie czy tymczasową zaporę wodną. Są one dostępne w każdym sklepie z wyposażeniem strażackim, i również czasem pojawiają się w asortymentach hurtowni z artykułami BHP i bezpieczeństwa.