Zabiegi rehabilitacyjne niezbędne po endoprotezie

W przypadku poważnych problemów, które dotyczą stawu biodrowego lub kolanowego, z którymi nie radzą sobie działania rehabilitacyjne, niezbędne okazuje się wszczepienie sztucznego stawu, jakim jest endoproteza. Tego typu operacja ma za zadanie zlikwidować dolegliwości bólowe, a także poprawić jakość życia osób chorych. Endoprotetyka stawów umożliwia wykonywanie codziennych aktywności, wykonywana jest zarówno w przypadku osób młodych, jak i starszych.

Konieczność rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy

rehabilitacja endoprotezaW pierwszych tygodniach po zabiegu niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja Endoproteza skutecznie zastępuje zniszczony staw, jej wszczepienie jest sposobem na to, by poprawić jakość życia. Konieczne są odpowiednie ćwiczenia, które szybko umożliwiają powrót do pełnej sprawności. Odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna poprawia ogólny stan zdrowia oraz samopoczucia. Zabiegi fizjoterapeutyczne są indywidualnie dostosowane do pacjenta, zależą od etapów gojenia się tkanek miękkich. Rehabilitację należy rozpocząć już bezpośrednio po operacji, z początku zalecane jest chodzenie z balkonikiem, a następnie z kulami, by z czasem dojść do pełnej sprawności kończyny. Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego ma za zadanie wzmocnić mięśnie, odzyskać zakres ruchów w stawie, a także nauczyć pacjentów prawidłowego sposobu chodzenia i rozluźniania odpowiednich grup mięśniowych. Ćwiczenia izometryczne, elektrostymulacja mięśni, stretching, a także ćwiczenia siłowe są bardzo pomocne i umożliwiają szybki powrót do sprawności.

Z kolei w przypadku endoprotezy stawu kolanowego rehabilitacja ma za zadanie przywrócić stabilność, a także odbudować siłę mięśniową. Chodzenie wymaga odciążenia stawu, często pomocna jest stymulacja mięśnia czworogłowego uda. Ćwiczenia stabilizacyjne, nauka prawidłowego chodu, a także indywidualnie dobrana terapia jest bardzo skuteczna i przynosi pożądane rezultaty.