Zapotrzebowanie gadów w terrariach na promieniowanie UVB

Każdy kto zamierza hodować takie zwierzęta jak jaszczurki, węże albo żółwie, na pewno stanie przed koniecznością wyposażenia terrarium. Nie da się ukryć, że gatunki te wymagają szczególnej opieki i trzeba im zapewnić wszystko to, do czego mają dostęp na wolności.

Rodzaje oświetlenia w terrariach dla gadów

terrarium sklepWarto więc przed zakupem gada przeczytać nieco o jego hodowli – chociażby na profesjonalnych stronach internetowych (a jest naprawdę sporo stron, które traktują o tych zagadnieniach). Na pewno w terrarium dla gadów potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Co jednak wybrać, kiedy na rynku zoologicznym dostępne są zwykłe żarówki, świetlówki, lampy UVA czy UVB. Gady w sposób szczególny potrzebują promieniowania ultrafioletowego. W naturze jest ono emitowane przez słońca w trzech różnych długościach fali. Do Ziemi dociera 95% światła UVA, ale to UVB jest ważniejsze – nie tylko dla ludzi, ale jeszcze bardziej dla gadów. Dlatego każde terrarium sklep ma do zaoferowania lampy UVB przeznaczone do stosowania właśnie w terrariach dla gadów. UVB to promieniowanie, które jest odpowiedzialne za produkcję witaminy D w organizmie. Z kolei ta witamina jest niezwykle ważna, bo wpływa nie tylko na funkcjonowanie układu nerwowego, ale również prawidłową budowę kości. I tak na rynku dostępne są żarówki UV-A i UV-B. Najlepiej połączyć obie żarówki, bo w ten sposób powstać może sztuczne słońce, które dla gadów jest wręcz nieocenione.

Bez tego typu oświetlenia szybko dojdzie do problemów zdrowotnych – głównie zaburzeń związanych z poziomem witaminy D i wapnia w organizmie gadów. UV-A to żarówki, które emitują ciepło (potrzebne w czasie wygrzewania się gadów). Z kolei UV-B nie grzeje, ale za to emituje promieniowanie UVB na różnych poziomach. Dostępne są żarówki emitujące promieniowanie ultrafioletowe na poziomie 2%, 5% i 10%.